ورود / ایجاد حساب کاربری
دسته ها: مقاله

از ناخن ها چگونه مراقبت کنیم:

 از ناخن ها چگونه مراقبت کنیم:

راه و روش های کاملا طبیعی و خانگی برای مراقبت از ناخن های شکننده

در حقیقت، باید به طور روزانه از ناخن ها مراقبت کنید. در اینجا به برخی از ترفندهای ساده و راهنمایی ها که به شما کمک می کند این کار را انجام دهید. ۲۳ روش طبیعی برای مراقبت از ناخن های شکننده :

 1. ناخن ها را تمیز نگه دارید : همه مشکلات با میکروب ها و باکتری ها آغاز می شود. باید اطمینان حاصل کنید که مکانی برای آنها وجود ندارد. ناخن های را مرتب تمیز کنید و بعد از شستشو خشک کنید. این همچنین مانع از تجمع آلودگی و باکتری ها زیر ناخن ها می شود. اما اگر ناخن ها به مدت طولانی در آب بمانند ممکن است منجر به شکستگی شود.هنگام شستن ظروف، بهتر است از ناخن های خود را با دستکش محافظت کنید.
 2. ناخن ها را نجوید : جویدن ناخن باعث آسیب زیادی می شود. علاوه بر اینکه ناخنهایتان را زشت می سازد ، تماس با بزاق آنها را ضعیف و شکننده می سازد . این باعث می شود که کوتیکول ها نیز آسیب ببینند. همچنین قرار دادن انگشتان در دهان، آلودگی و میکروب ها را از انگشتان به دهان منتقل می کند. برای ترک عادت جویدن ناخن توصیه می کنیم لاک بزنید که بوی بد آن باعث می شود آن را در دهان نکنید.
 3. مراقبت از کوتیکول‌ها : کوتیکول ها بسیار ظریف هستند و به آسانی پاره می شوند مراقبت خوب از کوتیکول بخش مهمی از مراقبت ناخن است. اگر پوست یا ناخن شل دارید، با دقت آن را مراقبت کنید اطمینان حاصل کنید که کوتیکول را مرطوب کنید – روغن نارگیل یا بادام را به کوتیکول ها بزنید و به آرامی ماساژ دهید تا آنها را تغذیه کند.
 4. رعایت بهداشت : ناخن ها را تمیز کنید و تمام ابزار ناخن ها را بطور مداوم شسته و ضد عفونی کنید. ناخن ها بیش از حد بلند نشوند چون باعث می شود آلودگی کمتری زیر ناخن جمع شود. ضدعفونی کننده های طبیعی را روی ناخن ها مانند روغن درخت چای بزنید تا باکتری ها را دور نگه دارید و ناخن ها را از میکروب ها محافظت کنید.
 5. از مرطوب کننده استفاده کنید : خشک شدن و پوسته پوسته شدن به همان اندازه که برای پوست مناسب نیست برای ناخن هم نیست. ناخن ها بسیار ظریف هستند و به آسانی شکسته می شوند. آنها را مرطوب کنید تا قوی شوند. از طیف وسیعی از کرم های دست، روغن کوتیکول / کرم ها یا روغن های مرطوب استفاده کنید که به حفظ ناخن ها و کوتیکولها کمک می کند تا براق و سالم باشند. از بهترین این محصولات به نمونه زیر می توان اشاره نمود:

کرم ژل ترمیم پوست ناخن ناندل

کرم ژل ترمیم پوست ناخن ناندل دارای خاصیت آنتی باکتریالی، مرطوب کننده، آنتی اکسیدان و تغذیه کننده است.

پوست دور ناخن، پوستی حساس و همواره در معرض آسیب است. تماس مداوم دست‌ها با آب و مواد شوینده از اصلی‌ترین دلایل آسیب پوست دور ناخن‌هاست. برخی بیماری‌های پوستی نظیر اگزما،پسوریازیس، واکنش‌های حساسیتی و… نیز موجب خشکی، کم آبی و آسیب خواهند شد.

کرم ژل ترمیم پوست ناخن ناندل

 

اطلاعات بیشتر این کرم را اینچا مطالعه کنید.


 1. کوتاه کردن منظم : همانطور که کوتاه کردن موهای شما به طور مرتب برای سلامتی مفید است، همین امر برای ناخن نیز مفید است. ناخن گیر بگیرید و آنها را به صورت منظم کوتاه کنید. هر چند هفته ناخن ها را به شکلی که دوست دارید، کوتاه کنید.
 2. زدن پوشش حفاظتی : زدن لایه محافظ روی پوست و ناخن ها از رنگ پریدگی ناخن ها جلوگیری می کند. این باعث می شود رنگ روی ناخن ها بهتر به نظر برسد .
 3. هرگز لاک های ناخن را نخراشید : خراشیدن لاک ناخن ها بدترین کاری است که می توانید با آنها انجام دهید. این باعث می شود سطح ناخن خشن و لکه دار شود. همچنین لایه بالایی ناخن ها را از بین می برد. برای این امر بهترین روش استفاده از انواع لاک پاک کن ها می باشد که در زیر نام می بریم:

دستمال مرطوب لاک پاک کن نینو

دستمال مرطوب لاک پاک کن نینو

دستمال مرطوب لاک پاک کن نینو
Nino Nail Polish Remover

برای اطلاعات بیشتر ایتجا کلیک کیند.


 1. دستکش برای محافظت بپوشید : اگر خودتان کار خانه خود را انجام دهید، مواد شوینده پاک کننده حاوی مواد شیمیایی هستند و هنگامی که با آنها تماس می گیرند، به ناخن ها آسیب می رسانند. راه حل ساده این است که دستکش بپوشید اطمینان حاصل کنید که دستکش های خود را به طور کامل پس از استفاده شستشو کنید و آنها را در نور خورشید نگه دارید تا پاکسازی شوند
 2. از استفاده از ژل و اکریلیک اجتناب کنید : ژل و اکریلیک بدون شک فوق العاده زیبا اما متاسفانه باعث آسیب شدید به ناخن میشود. در صورت امکان از آنها اجتناب کنید. پودر اکریلیک حاوی مواد شیمیایی زیادی است و ناخن ها را می سوزاند و باعث می شود که در آنها فرو رفتگی ایجاد شود. مکانیزم خشک کردن در مانیکور ژل باعث ایجاد آسیب به پوست در اطراف ناخن می شود.
 3. توقف مانیکورهای مبتنی بر آب : از مانیکورهای مبتنی بر آب اجتناب کنید زیرالاک ناخن ها سریعتر پاک می شود. ناخن ها آب را جذب می کند و هنگامی که در آب غوطه ور می شود، پس از خارج شدن از آب به شکل اولیه خود می رسد. همانطور که می دانید استفاده از لاک ناخن زمانی که بستر ناخن گسترش یافته است خوب نیست، زیرا هنگامی که کوچک شود، ناخن دوباره ترک می خورد .
 4. سوهان زدن ناخن در یک جهت : سوهان را به آرامی در یک جهت بزنید. در غیر این صورت، ناخن ضعیف و قبل از موعد می شکند. سوهان زدن در همان جهت همچنین به شما کمک می کند تا یک نوک صاف را به دست آورید سر ناخن را به همان شیوه ای که می خواهید شکل دهید. شروع به سوهان زدن از یک گوشه به مرکز و سپس از مرکز به لبه دیگر و یا بالعکس.
 5. اجتناب از لاک های خشن : باید هنگام انتخاب لاک ناخن بسیار مراقب باشید.پارابن و سولفات موجود در لاک ها برای ناخن ها و پوست اطراف آن بد است. همچنین خوردن دست هائی که روی ناخن ها لاک دارند، ایده خوبی نیست زیرا رنگ ناخن ها می توانند داخل بدن و در نتیجه باعث آسیب شود. در عوض، رنگ ناخن های طبیعی و شیمیایی را که سازگار با محیط زیست هستند، انتخاب کنید.
 6. پولیش به جای لاک ناخن : داشتن ظاهر زیبا هر روز و همیشه جذاب است. به جای لاک زدن ناخن هایتان، که مواد شیمیایی است، حتی اگر مارک های طبیعی تر موجود در بازار را انتخاب کنید، ناخن ها را با روش های صحیح پولیش کنید و به اصطلاح جلا دهید ؛ این کار ناخن ها را براق می کند ضروری است که به آرامی و به ندرت به خاطر بسپارید تا از خوردن بافت ناخن ها خودداری کنید.
 7. از نرم کننده کوتیکول استفاده تا از شکستگی ناخن جلوگیری کنید : ناخن ها را به خوبی درمان کنید . آنها را به طور منظم تغذیه تا قوی و سالم نگه دارید یکی از راه ها این است که آنها را در آب نمک برای چند دقیقه خیس و سپس آنها را با یک حوله تمیز خشک کنید. این را ۲-۳ بار در هفته انجام دهید
 8. لاک ناخن ها را طولانی تر بسازید : باید یک سری از مراحل را دنبال کنید. با پاک کردن ناخن ها با سرکه شروع کنید. آنها را در آب خیس کنید سپس لایه پوششی روی آن بزنید. دو لایه لاک ناخن زده و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.
 9. پاک کننده خوب انتخاب کنید : از لاک پاکن خوب با مواد شیمیایی کمتر استفاده کنید.
 10. سعی کنید درمان های تقویت ناخن استفاده کنید : می توانید برخی از درمان های نرم کننده را انتخاب کنید که می تواند ناخن ها را تقویت کند. نرم کننده ها شامل فرمول های CF انتخاب خوبی هستند. آنها ناخن ها را مرطوب و تغذیه می کنند و آنها را سالم و قوی می سازند.
 11. برش ناخن ها به طور مستقیم : ناخن ها را کوتاه کنید تا از رشد هرچه بیشتر و رشد به درون جلوگیری شود. . رشد ناخن های بلند باعث می شود آنها بلند و منحنی شوند و باعث مسائلی چون شکسته شدن می شود. بهتر است آنها را کوتاه کنید.
 12. اجتناب از سفت کننده ناخن : از سفت کننده ناخن ها اجتناب کنید زیرا آنها حاوی مقدار زیادی فرمالدئید هستند که ممکن است روی ناخن ها شکستگی ایجاد و باعث آسیب شوند.
 13. خوب خوردن و داشتن تغذیه مناسب : خوردن خوب همه چیز را ثابت می کند. مشکلات ناخن ناشی از رژیم نا مرغوب است و مسائلی مانند ناخن های شکننده ناشی از کمبود کلسیم است. باید مقدار کافی آن را در غذا داشته باشید. همچنین برای داشتن ناخن سالم و قوی، ویتامین ایی، پروتئین، آهن، ویتامین د، روی و منیزیم را در رژیم غذایی خود به شکل آجیل، چغندر، سویا، لوبیا، عدس، غلات کامل، سبزی و غیره اضافه کنید.
 14. اجتناب از استون : همیشه لاک پاکن های فاقد استون را انتخاب کنید. استون روی ناخن ها و پوست سخت شده و بسیار آسیب پذیر می شوند این ناخن ها را خشک و باعث می شود آنها بشکنند.
 15. تمیز کردن لاک های اضافی کوتیکول : شما هنگام لاک زدن ناخن مقداری کوتیکول را رنگی می کنید با لاک پاکن کناره های آن را پاک کنید تا مانیکور زیباتری داشته باشید
بیشتر بدانید  لیکن پلان چیست

اگر به‌صورت مستمر پدیکور می‌کنید، حتما از وسایل شخصی خودتان استفاده کنید و به مسئول پدیکور اجازه ندهید زیر ناخن یا پوشش آن را خالی کند..

 

کارهایی که باید برای مراقبت از ناخن ها انجام دهیم:

 1. ناخن را دستکاری نکنید

خواه خودتان ناخن‌های‌تان را مرتب می‌کنید خواه نزد متخصص می‌روید، در هر صورت توصیه اول این است که پوشش ناخن‌های‌تان را از بین نبرید. پوشش ناخن – پوستی که دورتا دور ناخن قرارگرفته و آن را مهار می‌کند- مانعی طبیعی است برای جلوگیری از رشد قارچ و باکتری روی ناخن که با یک‌بار برداشتن این پوشش، محافظ ناخن از بین می‌رود. این کار نه‌تنها پوشش ناخن را بدتر می‌کند و باعث می‌شود این پوشش ورم کرده، زبر و قرمز شود، بلکه به عفونت ناخن نیز منتهی می‌شود. این اتفاق تنها از طریق برداشتن پوشش رخ نمی‌دهد، بلکه عقب بردن پوشش ناخن هم می‌تواند به عفونت و مشکلات این‌چنینی منجر شود.

 1. به همه محصولات اعتماد نکنید

محصولاتی که به‌عنوان سفت کننده ناخن در بازار به فروش می‌رسند، ریشه علمی نداشته و بیش از آنکه مفید باشند برای ناخن مضر هستند، مگر اینکه ناخن‌های شما ضعیف یا شکننده شده باشند، در غیر این صورت ناخن‌های عادی به سفت کننده نیازی ندارند. ناخن سالم، ناخنی است که انعطاف‌پذیر باشد، بنابراین اگر می‌خواهید ناخن‌های‌تان صدمه‌ای نبینند، با استفاده از سفت کننده‌های ناخن، آن‌ها را شکننده‌تر نکنید.

 1. آبرسانی را فراموش نکنید

البته دلیل محکم علمی برای این ایده وجود ندارد که مرطوب نگه داشتن بستر ناخن‌ها باعث رشد بهتر آن‌ها می‌شود، اما دست‌کم از این مسئله مطمئن هستیم که مرطوب کردن پوشش ناخن از شکستن ناخن‌ها جلوگیری می‌کند. اگر ناخن‌های‌تان مستعد شکستن هستند، یکی از مهم‌ترین دلایل آن می‌تواند کمبود رطوبت باشد. چرب کردن دور پوشش ناخن نیز، به کل ناخن کمک کرده و احتمال شکستن، لب پر شدن، ترک خوردن و شکافتن آن را کم می‌کند.

 1. دور مکمل‌های ژلاتینی خط بکشید

تحقیق‌های متعدد نشان داده مکمل‌های بیوتین (یکی از ویتامین‌های گروه B که در کبد و زرده تخم‌مرغ یافت می‌شود) باعث بهبود ضخامت ناخن شده و از شکاف برداشتن و شکستن جلوگیری می‌کند. در یک تحقیق، محققان آلمانی به ۴۵ بیمار با مشکلات شدید در ناخن، برای چند ماه متوالی روزانه ۵/۲ میلی‌گرم بیوتین دادند. این کار باعث بهبود چشمگیر بیماری‌های آنان شده و حدود ۹۱ درصد موفقیت داشته است. دریافت روزانه ۵/۲ میلی‌گرم بیوتین، تاثیر بسیار زیادی بر روند معالجه مشکلات ناخن دارد.

برخی محصولات نیز وجود دارند که حاوی سیلیکون و مکمل‌های MSM هستند. این دو ماده غذایی نیز کمک شایانی به سلامت ناخن می‌کنند. اما یکی از مکمل‌هایی که تاثیری بر ناخن ندارد، ژلاتین است. به عقیده کارشناسان، خوردن ژلاتین یا قرار دادن ناخن در آن، هیچ تاثیری بر مقاومت ناخن نداشته و ژلاتین مایع به مرور در ناخن نفوذ کرده و آن را ضعیف می‌کند. آن‌طور که کارشناسان تغذیه می‌گویند، مدارک کمی وجود دارد که اثبات می‌کند که برخی از محصولات حاوی کلسیم، مخمر یا فلورید، تاثیر قابل‌توجهی بر سلامت ناخن داشته باشد.

 1. کمتر از مانیکور‌های حرفه‌ای استفاده کنید

رفتن مداوم به سالن‌های مانیکور و پدیکور ناخن، کاری بسیار لوکس است و بسیاری از خانم‌ها به دفعات این کار را انجام می‌دهند. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد افرادی که به‌صورت مستمر و در فاصله زمانی کوتاه به این سالن‌ها سر می‌زنند، بیشتر از دیگران در معرض خطر بی دوامی و خشکی بستر ناخن قرار می‌گیرند. پزشکان اعتقاد دارند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می‌تواند یکی از دلایل چنین اتفاقی باشد. همچنین متخصصان بر این باور هستند افرادی که به‌صورت مستمر مانیکور می‌کنند، معمولا از عفونت مزمن بستر ناخن رنج می‌برند. از علائم این بیماری، می‌توان به پف کردن و قرمز شدن نواحی اطراف پایه ناخن اشاره کرد. درواقع اگر دور ناخن شما پف کرده باشد، نشانه عفونت مزمن است.

 1. هرشامپویی مصرف نکنید

هنگامی که شامپوی جدیدی را امتحان می‌کنید، تنها به این نکته دقت دارید که آیا این شامپو، با موهای‌تان سازگاری دارد یا خیر؛ اما آیا تا به حال دقت کرده‌اید که شامپوی شما، با ناخن‌های‌تان هم سازگاری دارد؟ این نکته به‌ویژه در مورد شامپو‌های مخصوص مو‌های چرب بسیار صادق است. این شامپو‌ها برای از بین بردن فسفات و دیگر چربی‌های طبیعی موجود در پوست سر طراحی شده‌اند، بنابراین اگر ناخن‌های خیلی خشکی دارید، استفاده از شامپو‌های مخصوص مو‌های چرب، این توانایی را دارد که ناخن‌های شما را بیش از گذشته خشک کند.

مشکلات ناخن ها را از رنگ آنها بشناسیم:

در بیشتر موارد مشکلات ناخن‌ها می‌تواند ریشه در شرایط پیرامون ما داشته باشد؛ قرار گرفتن در معرض شوینده‌های شیمیایی، استفاده از محصولات بهداشتی خشک کننده ناخن و تماس مستمر ناخن با اشیای دیگر هنگام تایپ کردن، قالی‌بافتن و…. اما در برخی موارد، مشکلات به‌وجود آمده در ناخن، ریشه در بیماری‌های درونی بدن داشته و علامتی است برای شما تا بدانید در بدن‌تان چه می‌گذرد. برای مثال:

 1. ناخن‌های سفید نشانه مشکلاتی در ناحیه کبد است.
 2. ناخن‌های نیمه صورتی نیمه‌سفید نشان‌دهنده مشکل کلیوی است.
 3. زرد شدن و نازک شدن ناخن‌ها همچنین رشد کند علامتی است برای مشکل ریوی.
 4. ناخن رنگ پریده هم می‌تواند نشان‌دهنده کم‌خونی باشد.
 5. همچنین اگر ناخن‌های‌تان به رنگ زرد کم‌رنگ با سرخی کم در قسمت‌های پایه درآمده باشند، نشانه‌ای از بیماری دیابت است.

تقویت ناخن‌ها در منزل :

برخی از روش‌های طبیعی می‌تواند در تقویت و زیبایی ناخن موثر باشد مانند:

 • کمی آب لیموی تازه را بگیرید و با پنبه روی ناخن‌های دست و پا بمالید و چند دقیقه صبر کنید. این کار علاوه برتقویت ناخن آن‌ها را تمیز می‌کند و لکه‌های آن را از بین می‌برد.
 • خردل ماده ای طبیعی است که جریان خود را در اطراف ناخن تقویت می‌کند. شما می‌توانید کمی خردل به ناخن دست و پا و اطراف آن بمالید و هشت دقیقه صبر کنید تا ناخن‌هایی محکم و قوی داشته باشید.
 • روغن زیتون علاوه بر تقویت پوست و مو روی ناخن‌ها هم اثر خوبی دارد. یک روز درمیان به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی ناخن‌ها روغن زیتون بزنید و آن‌ها را ماساژ دهید.

 

بهترین روغن های خانگی در نگهداری ناخن ها:

ضعف ناخن‌ها دلایل زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده طولانی مدت از لاک ناخن، در معرض آب قرار گرفتن ناخن‌ها برای مدت طولانی، پیری، کم کاری یا پرکاری تیروئید، پیسی، اختلالات ریوی، اگزما، کم خونی، عفونت‌های قارچی و غیره اشاره کرد. برای این مشکل لیستی از روغن ها پیشنهاد می گردد:

 1. روغن زیتون: روغن زیتون یکی از روغن‌هایی است که غیر از مصرف خوراکی مصرف درمانی هم دارد و در بسیاری از محصولات آرایشی از آن استفاده می‌شود. روغن زیتون حاوی ویتامین E است و یکی از بهترین داروهای خانگی برای تقویت و رشد سریع ناخن‌ها، درمان شکنندگی و سفت کردن آن‌ها می‌باشد. مواد مغذی موجود در روغن زیتون برای پوست اطراف ناخن بسیار مفید است و باعث نرمی و لطافت پوست اطراف ناخن و تقویت کوتیکول می‌شود.همچنین پلی‌فنول موجود در روغن زیتون خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد و در تقویت ناخن‌های شکننده و آسیب‌پذیر بسیار موثر است. روغن زیتون دارای خاصیت نرم‌کنندگی بالایی است و بعد از پولیش یا ریمو ناخن می‌توانید از آن استفاده کنید و بر روی ناخن و انگشت‌تان بزنید. روغن زیتون گردش خون را بالا می‌برد و به سرعت ناخن‌های آسیب دیده را ترمیم و کیفیت و بافت آن‌ها را بهتر می‌کند.
بیشتر بدانید  کدام اعمال زیباییی را می‌توان در سالن‌های آرایش و زیبایی انجام داد؟

روغن‌های گرم تاثیر بهتری بر روی ناخن‌ها دارند. برای این کار می‌توانید مقدار مساوی از روغن جوجوبا، روغن بادام و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و تا حدی که دست‌تان را نسوزاند گرم کنید. سپس با استفاده از تکه‌های پنبه، روغن‌ را به ناخن‌هایتان بمالید و برای ده دقیقه صبر کنید. ناخن‌ها را با روغن ماساژ دهید و بگذارید این تقویت کننده، جذب ناخن‌هایتان شود و آن‌ها را تقویت کند.

 1. روغن نارگیل : روغن نارگیل برای کسانی که به دنبال درمان‌های خانگی برای رشد سریع ناخن‌ها هستند، گزینه مناسبی است. روغن نارگیل سرشار از چربی‌های اشباع شده است که به حفظ رطوبت ناخن و جلوگیری از عفونت و قارچ آن‌ها کمک می‌کند. روغن نارگیل می‌تواند قارچ شدید ناخن را درمان کند. پس اگر ورزشکار هستید و پاهایتان مدام در کفش و جوراب است می‌توانید آن را به ناخن‌های پا بزنید تا از ابتلا ناخن‌ها به عفونت‌های قارچی جلوگیری کنید. بهترین زمان برای استفاده از روغن نارگیل، پیش از رفتن به رختخواب است. قبل از استفاده از روغن نارگیل به خوبی دست‌هایتان را بشویید و از هر نوع آلودگی پاک کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. روغن نارگیل را کمی گرم کنید، سپس روی ناخن‌ها به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید. ماساژ ناخن با روغن نارگیل گردش خون را در این ناحیه بهبود می‌بخشد و ناخن‌ها را تقویت می‌کند. این کار را روزانه ۲ الی ۳ با انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.
 2. روغن بادام تلخ و شیرین : روغن بادام یکی دیگر از راه های مراقبت از ناخن است که برای سفت و محکم کردن ناخن‌ها استفاده می‌شود و در دو نوع تلخ و شیرین وجود دارد. ویتامین E موجود در روغن بادام سبب تقویت و رطوبت رسانی به ناخن‌ها و جلوگیری از شکننده شدن آن‌ها می‌شود، همچنین روغن بادام بهترین سفت کننده ناخن است. برای اینکه از استفاده از روغن بادام به نتیجه مطلوب برسید، به مدت دو هفته هر روز ناخن‌هایتان را با روغن بادام ماساژ دهید تا به خوبی جذب آن‌ها شود.
 3. روغن ویتامین E : علت اصلی ضعیف و شکننده شدن ناخن‌ها کمبود رطوبت یا خشکی بیش از اندازه ناخن‌ها است. استفاده از روغن ویتامین E یک روش بسیار کارامد برای رشد و تقویت ناخن‌ها است که هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی می‌توان از آن استفاده کرد. برای استفاده از ویتامین E می‌توانید روغن آن را از کپسول خارج کنید و به آرامی و با حوصله روی ناخن‌ها ماساژ دهید تا جریان خون در ناخن و انگشت افزایش پیدا کند. این کار را به مدت ۵ دقیقه انجام دهید و اجازه دهید روغن به صورت طبیعی روی ناخن‌ها خشک شود. سعی کنید هر شب قبل از رفتن به رختخواب این کار را انجام دهید تا پس از دو هفته شاهد بهبود چشمگیری در میزان رشد، ظاهر و استحکام ناخن‌هایتان باشید. از بهترین نمونه هایی که حاوی بسیاری از ویتامین ها بوده و روغن آرگان را نیز دارد به کرم کامان اشاره می کنیم:

کرم مخصوص پوست چرب آرگان

مناسب برای پوست های چربتأمین رطوبت پوست تا ۹۸% تنها در ۷ روزحاوی عصاره آرگانترمیم کنندگی ، رطوبت رسانی پوستکنترل چربی پوست با جذب فوق العاده و ضد حساسیت

اطلاعات بیشتر در مورد این کرم را اینجا مطالعه کنید.


 1. وازلین : وازلین یکی دیگر از راهکارهای خانگی برای تقویت و افزایش استحکام ناخن‌ها است. پیش از استفاده از وازلین دست‌هایتان را با آّب و صابون بشویید. سپس مقدار کمی از وازلین را بر روی ناخن‌هایتان ماساژ دهید. اجازه دهید ۳ تا ۵ دقیقه وازلین روی ناخن‌هایتان بماند، سپس با آب و صابون بشویید. اگر از بوی وازلین خوشتان نمی‌آید می‌توانید کرم‌های مرطوب کننده را جایگزین آن کنید.
 2. کتیرا : کتیرا یکی دیگر از درمان‌های خانگی است که به تقویت و رشد ناخن‌ها کمک می‌کند. برای استفاده از کتیرا می‌توانید مقداری از آن را در آب داغ حل کنید و به صورت لاک روی ناخن‌ها بزنید. محلول آب و کتیرا به سرعت روی ناخن‌ها خشک می‌شود و حتی با شستن هم پاک نمی‌شود. اگر از این تقویت کننده به مدت دو ماه و به صورت یک روز در میان استفاده کنید در پایان نتیجه خوب آن را خواهید دید.
 3. روغن تخم کتان : اضافه کردن تخم کتان به رژیم غذایی روزانه یکی از راه های مراقبت از ناخن ها است. تخم کتان حاوی ریز مغذی‌هایی مانند ویتامین B، منیزیم، پتاسیم، تیامین و اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای سلامت ناخن ضروری است. تیامین و منیزیم که برای رشد ناخن‌ها بسیار مفید هستند به سختی در مواد غذایی دیگر یافت می‌شوند. می‌توانید روغن تخم کتان را مستقیما روی ناخن‌هایتان بمالید و برای چند دقیقه آن‌ها را ماساژ دهید.  بهتر است این کار را هر شب و قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید و چند دقیقه صبر کنید تا روغن کاملا جذب پوست شود. سپس در طول شب از دستکش پنبه‌ای استفاده کنید و صبح روز بعد دست‌ها را به صورت معمول بشویید. پیشنهاد می‌شود روغن تخم کتان را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید تا نتایج طولانی مدت استفاده از آن را بر روی مو و ناخن‌هایتان ببینید.
 4. روغن درخت چای : استفاده از روغن درخت چای یک روش درمانی خانگی چند منظوره است که می‌تواند ناخن‌های آسیب دیده را ترمیم و تقویت کند. این روغن دارای خواص بیشماری است و یکی از آن‌ها خاصیت ضدعفونی کنندگی است. این روغن با پیشگیری و درمان عفونت‌های قارچی باعث استحکام و قوی شدن ناخن‌ها می شود. خاصیت ضد عفونی کنندگی روغن درخت چای می‌تواند شما را از شر ناخن‌های زرد رنگ خلاص کند. چند قطره از روغن درخت چای را در یک کاسه کوچک آب گرم بریزید. سپس ناخن‌هایتان را برای مدت ۳ دقیقه در این محلول قرار دهید و چند بار در هفته این کار را تکرار کنید.
 5. روغن کرچک : روغن کرچک یک روغن طبیعی و با خواص بسیار زیاد برای پوست، مو و ناخن‌ها است. روغن کرچک علاوه بر از بین بردن عفونت‌های قارچی به محکم کردن ناخن‌ها نیز کمک می‌کند. پیشنهاد می‌شود چند قطره روغن نعنا را با مقداری روغن کرچک مخلوط کنید و مقداری نمک اپسوم را به آن اضافه کنید. سپس ناخن‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه در این محلول قرار دهید و در انتها با آب بشویید.

استفاده از لوسیون روی ناخن‌ها

معمولا بعد از پاک کردن لاک یا براق کننده‌های ناخن، روی پوست و ناخن احساس خشکی می‌کنید. برای نرم و لطیف شدن ناخن‌ها می‌توانید از کرم‌های مرطوب کننده و لوسیون استفاده کنید تا رطوبت را به ناخن‌هایتان بازگردانید. همچنین می‌توانید بعد از شست ‌و‌ شوی دست هم از لوسیون استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته، به پوست و ناخن برگردد. از بین محصولاتی که همه این امکانات را برای شما به ارمغان می آورد می توان به کرم ۴ منظوره از برند اریکه اشاره نمود:

کرم دست ۴ در ۱ اریکه

کرم دست ۱*۴ اریکه، رطوبت رسان، باز سازنده پوست ناخن، ضد چروک و مغذی می باشد.

 

کرم دست 4*1 اریکه، رطوبت رسان، بازسازنده پوست ناخن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اطلاعات بیشتر این کرم را اینجا مطالعه کنید.

نظرات شما
ارسال دیدگاه برای این محصول

بدون دیدگاه
ارسال نظر

در حال ارسال دیدگاه ...
مقالات مشابه
مقاله جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک و اعمال زیبایی

جراحی ترمیمی ( Plastic surgery)، از شاخه های جراحی است که با اصلاح یا ترمیم شکل و کارکرد سروکار دارد. ترمیم کارکردی، ساختاری، و زیبایی هرگونه نقص یا بدشکلی بدن انسان را گویند.[ادامه مقاله]
خواص دارچین برای پوست و مو

خواص دارچین برای پوست و مو

دارچین حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان و فلاونوئیدها بوده و ماده فعال آن سینامالدئید می باشد، دارچین همچنین دارای منگنز، آهن و کلسیم و فیبر می‌ باشد. به همین دلیل برای پوست و مو مفی...[ادامه مقاله]
علت ریزش مو سر

علل ریزش موی سر

ریزش روزانه تعدادی از موها برای همه افراد به صورت طبیعی وجود دارد، اما ریزش موی بیش از حد باعث نگرانی بزرگی است.در بعضی موارد این ریزش موی بیش از حد، ممکن است فرد را به سمت طاسی بب...[ادامه مقاله]

تمامی حقوق این سایت محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از قالب و محصولات سایت، پیگرد قانونی دارد

Copyright © 2018 | All Rights Reserved