ورود / ایجاد حساب کاربری
دسته ها: مقاله

شوره سر چیست؟

شوره سر چیست؟

شوره ها همان دانه های سفید و خشک پوست هستند که هنگام شانه زدن ، روی لباس و شانه های شما می ریزد و البته ضرری ندارد ، البته می تواند دلیل خارش سر بوده و گاهی اوقات علتی برای عدم زیبایی باشند. وجود شوره هیچ ربطی به میزان شستن موها ندارد و به مشکلات پوست سر مربوط می شود چرا که سلول هایی که جایگاه رشد آنها روی پوست سر است رشد کرده ، به سرعت می میرند و شوره را به وجود می آورند و به همین دلیل نمی توان به طور کامل آن ها را از بین برد و یا از روی پوست سر برداشت.

 

انواع شوره سر:

شوره سر به دو شکل می تواند روی سر بروز کند :

 1. شوره خشک : این دست از شوره‌ها قابل دیدن و به شکل لایه‌هایی از پوست سر می‌باشند. سفید، مسطح، و به آسانی جدا شونده هستند. بیشتر کسانی که به این نوع شوره دچار می‌شوند موهای خشکی دارند. این شوره ها اکثراً  سبب خارش آزار دهنده‌ای می‌شوند و خاراندن آن، روند تکثیرشان را تندتر و التهاب پوست سر را افزایش می دهد. در این حالت است که تلاش بیشتر پوست برای ترمیم خود باعث افزایش شوره خواهد بود. برند سینره محصولی را از شامپوهای خود برای این مشکل در نظر گرفته که التهاب و قرمزی را کاهش می دهد:

شامپو ضد شوره سر سینره

شامپو ضد شوره سر

شامپو ضد شوره سر سینره بر اساس خواص ضد قارچ و ضد باکتری طبیعی برخی گیاهان نظیر پرسیاوش، آویشن و بید فرموله شده است.

ویژگی‌های شامپو ضد شوره سر سینره:

• رفع سریع پوسته ریزی و شوره سر
• حاوی عصاره زانتاکسیلوم جهت کاهش چربی پوست سر
•دارای عصاره بید جهت رفع پوسته های مرده سطح پوست سر
• بهره گیری از مواد مؤثره گیاهی با اثرات ضد قارچی
• رفع خارش، التهاب و قرمزی پوست سر

اطلاعات بیشتر این محصول را اینجا مطالعه کنید.


 

شامپو ضد خارش موی چرب نوپری پیروکس جی نوپریت

شامپو ضد خارش موی چرب نوپری پیروکس جی نوپریت

شامپو ضد خارش موی چرب نوپری پیروکس جی نوپریت

ویژگی های شامپو ضد خارش موی چرب نوپری پیروکس جی نوپریت:

 • درمان خارش سر
 • پوسته ریزی و شوره خفیف
 • ادامه درمان شوره های مقاوم ( بعد از درمان با شامپو نوپری بازول )
 • تسهيل در شانه خوري و تثبيت رنگ موهاي رنگ شده

اطلاعات بیشتر این محصول را اینجا مطالعه کنید.


 1. شوره چرب : از شوره خشک کمی کوچکتر، گرد تر و کمی زرد رنگ هستند. به صورت ذرات چربی به پوست سر چسبیده و جدا کردن آن‌ها سخت‌تر و باعث زخم‌شدن می‌شود. سبب احساس خارش زیادی می‌شوند و اغلب همراه با ریزش مو می‌باشند و با توجه به این نکته از خارش سر در شوره چرب باید اکیداً پرهیز شود.

شامپو ضد شوره مناسب برای شوره چرب نیو ۲۰۰ میل سپیژن

شامپو ضد شوره مناسب برای شوره چرب نیو 200 میل سپیژن

شامپو ضد شوره مناسب برای شوره چرب نیو ۲۰۰ میل سپیژن

شامپو ضد شوره مناسب برای شوره چرب نیو ۲۰۰ میل سپیژن یک شامپوی تخصصی ضد شوره چرب مناسب کنترل شوره ملایم تا شدید چرب است.

این شامپو تقویت کننده مو و تنظیم کننده سبوم بوده و بدون تحریک غدد سباسه،به طور عمقی و موثر چربی‌ها و آلودگی‌ها را پاک می‌نماید.

اطلاعات بیشتر این شامپو را اینجا مطالعه کنید.

 


علل رایج ایجاد شوره سر:

 1. قارچ ها : علت اصلیشوره سر قارچ هایی است که بر روی پوست زندگی می کنند که البته این قارچ ها روی پوست سر افراد بسیاری وجود دارند که باعث شوره سر نخواهند شد. قارچ هایی به نام مالژیا ممکن است که عاملی برای شوره سر در نوجوانان باشند .تئوری های مختلفی در این زمینه وجود دارد که بعضی از آن ها سیستم ایمنی را عامل شوره ها می دانند و عقیده دارند که در این شرایط ، سیستم ایمنی واکنش زیادی در برابر قارچ ها از خود نشان می دهد.
 2. استرس و برخی بیماری ها : احتمال افزایش شوره در هنگام برخی بیماری های روحی روانی و اضطراب وجود دارد.
 3. سرما : هوای سرد و سرمای زمستانی نیز عاملی برای افزایش شوره است.
 4. سبوریا : یکی از رایج ترین علت هایشوره سر معمولاً وجود سبوریا است که معمولا در قسمت هایی از بدن مثل گوش ها، صورت و مرکز سینه به وجود خواهند آمد.
 5. التهاب پوست سر : یکی دیگر از عواملی که میزان شوره سر را افزایش می دهد، التهاب پوست سر می باشد ، این گونه که این التهاب باعث می شود سلول های پوست سر سریع تر تقسیم شده و رشد می کنند و محیط مناسبی را برای رشد قارچ هایی که باعث شوره می شوند را فراهم آورند.
بیشتر بدانید  دنیای فیلر و بوتاکس

 

عوارض شوره سر را جدی بگیرید!!

 • عفونت چشم : یکی از بدترین عوارض شوره سر بروز عفونت های چشمی است که طبق تحقیقات آماس پلک چشم یکی از عفونت های شایع چشمی است که به دلیل شوره سر ایجاد می شود. از مشخصات این عفونت، قرمزی، خارش، التهاب پلک و ایجاد پوسته هایی شبیه شوره روی مژه ها است.
 • جوش و آکنه : براساس نتایج تحقیقات انجام شده پوسته های یک پوست خشک می تواند موجب مسدود شدن منافذ پوستی و ایجاد جوش روی پوست سر و صورت میکنند . افرادی که پوستی آسیب پذیرتر نسبت به جوش داشته باشد، شوره سر می تواند وضعیت آنها را بدتر کند.
 • پسوریاسیس : مهم است بدانید که شوره سر می تواند باعث بروز مشکلی به نام پسوریاسیس شود؛ پسوریاسیس نوعی بیماری پوستی است که می تواند به لکه های ضخیم قرمزرنگ و پوسته-پوسته شدن پوست منتهی شود.
 • ریزش مو: قبل از این هم گفتیم که شوره سر وقتی شدید شود میتواند یکی از عوامل موثر درریزش مو باشد؛ البته نه به صورت مستقیم بلکه با خارش مداوم پوست توانایی ریزش مو را دارد.

 

نکاتی که باید درباره شوره سر رعایت کنید:

 1. موهای خود را هر روز بشورید: بیشتر متخصصان پوست هشدار می دهند که موهای خود را بیش از حد نشویید زیرا روغن طبیعی آن ها از بین می رود . شوره ها کمی متفاوت هستند. شامپو نزدن به اندازه کافی به سر، نه تنها شوره ها را بدتر می کند، بلکه چربی و سلول های مرده را افزایش می دهد و عاملی برای رشد قارچ ها می شود . بهتر است که هر روز از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید که حاوی سلنیوم سولفید ،زینک و کتوکونازول هستند.
 2. هر خارشی به معنای داشتن شوره سر نیست: اگر بعد از گذشت یک هفته استفاده از شامپوهای ضدشوره با بهبود آن ها مواجه نشدید، بهتر است درمان های دیگر را در پیش بگیریدخارش پوستشما هیچ ربطی به شوره ندارد و ممکن است که واکنش های آلرژیک نشان دهد و در نتیجه باید به متخصص پوست مراجعه کنید و عامل خارش و خشکی را پیدا کنید.
 3. شوره ها را ممکن است همه جای بدن خود ببینید: این تکه ها روی پوست سر محدود نمی شوند اما ممکن است که بعضی از آن ها را روی ابروها، قسمت هایی از گوش و یا داخل بینی هم ببینید که علت آن چربی زیاد در این قسمت ها می باشد . اگر این لکه ها را بیش از حد مشاهده کردید، پس حتما به متخصص مراجعه کنید چرا که ممکن است شروع بیماری مثل پسوریاسیس باشد.
 4. یادتان نرود که شوره قابل درمان نیست : متاسفانه اگر مستعد شوره باشید، نمی توانید آن ها را درمان کنید . هنوز درمان قطعی برای این مورد به وجود نیامده است اما مواد غذایی حاوی چربی اشباع شده بالا و چربی های ترانس دار می توانند عاملی برای شوره باشند زیرا چربی زیادی را تولید می کنند . در هر حال می توان با استفاده از مواد خوراکی مثل میوه ها و سبزیجات حاوی زینک و ویتامین های B، به کنترل این شوره ها کمک کرد و همچنین باید از پروبیوتیک ها استفاده کنید که گروهی از باکتری های مفید هستند و به بهبود پوست سر شما کمک می کنند و از رشد بیش از حد مخمر ها و قارچ ها جلوگیری خواهند کرد.
 5. ترکیبات شامپو خیلی مهم است و باید حاوی مواد زیر باشد: شامپوهای ضد شوره اغلب حاوی یکی از مواد زیر هستند. دقت کنید، با توجه به علت ایجاد شوره سرتان، ماده موثره شامپو ضد شوره خود را انتخاب کنید.

پیروکتون اولامین: پیروکتون اولامین، ماده ای ضد شوره‌ است. این ماده خواص ضد قارچی دارد و در کنترل علت اصلی ایجاد شوره سر، قارچ های پوست سر به نام مالاسه زیا گلوبوسا، مؤثر است.

سالیسیلیک اسید: این «اسکراب پوست کف سر» به از بین بردن پوسته‌ ها کمک می کند، اما ممکن است موجب خشکی پوست سر و در نتیجه، پوسته پوسته شدن بیشتر آن شود. بعد از استفاده از شامپوهای حاوی این ماده می‌توانید از ماسک مواستفاده کنید.

کل‌تار (قطران زغال سنگ): این ماده به درمان مشکلاتی مثل شوره، درماتیت سبوره‌‌ای و پسوریازیس کمک می‌کند. این ماده، سرعت مرگ و پوسته پوسته شدن سلول‌‌های پوست را کاهش می‌دهد. اگر رنگ موی شما روشن است، ممکن است این نوع شامپو، رنگ موهایتان را از بین ببرد.

 1. استرس خود را کنترل کنید: استرس بر سلامت کل بدن تأثیر می‌گذارد و ما را در معرض ابتلا به بیماری‌ها قرار می ‌دهد. استرس  می‌تواند باعث بروز شوره شود یا علائم آن را تشدید کند.
 2. نور آفتاب معجزه می کند : نور آفتاب برای شوره مناسب باشد، اما به دلیل اینکه اشعه‌ی فرابفنش به پوست آسیب زده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد، از حمام آفتاب اجتناب کنید؛ در عوض، ساعاتی را بیرون از خانه سپری کرده و حتماً کرم ضد آفتاب به صورت و بدنتان بزنید.  
بیشتر بدانید  بیماری دیابت و تاثیر آن در پوست و مو

 

بهترین روش درمان شوره موهای خشک و معمولی:

بهترین روش کنترل و درمان شوره زیاد سر خشک، استفاده از یک شامپو ضد شوره حاوی سلنیوم سولفاید است و برای شوره های کم و معمولی خشک بهتر است از یک شامپو ضد شوره حاوی زینک پریتیون برای درمان شوره سر استفاده کنید. سلنیوم سولفاید و زینک پریتیون هر دو خاصیت ضد قارچی دارند و تنها تفاوت آن ها این است که سلنیوم سولفاید قوی تر از زینک پریتیون بوده و خاصیت ضد قارچی آن بیشتر است. به همین دلیل هم پس از مصرف آن ممکن است پوست کف سرتان بیشتر احساس سوزش پیدا کند.

شامپو ضد شوره کلیمبا مخصوص موهای خشک و زبر لافارر

ویژگی‌های شامپو ضد شوره کلیمبا مخصوص موهای خشک و زبر لافارر :

 • کنترل و رفع شورۀ سر
 • ازبین برندۀ عوامل میکروبی و قارچی مولد شوره
 • دارای عامل کراتولیتیک
 • ایجاد رطوبت در تارهای مو
 • جلوگیری از خشکی و پوسته ریزی

اطلاعات بیشتر این شامپو را اینجا مطالعه کنید


شامپو ضد شوره برای موی معمولی اریکه

شامپو ضد شوره مناسب موی معمولی اریکه

ویژگی‌های شامپو ضد شوره موهای معمولی اریکه:

 • ضد شوره قوی
 • مرطوب کننده مو
 • نرم و لطیف کننده مو
 • تقویت کننده مو و افزایش دهنده رشد مو
 • ضد قارچ
 • دارای پیروکتون اولامین
 • حاوی عصاره طبیعی رزماری

اطلاعات بیشتر این شامپو را اینجا مطالعه کنید.


شامپو ضد شوره موی خشک نوپری بازول دی نوپریت

شامپو ضد شوره موی خشک نوپری بازول دی نوپریت

شامپو ضد شوره موی خشک نوپری بازول دی نوپریت

ویژگی‌های شامپو ضد شوره موی خشک نوپری بازول دی نوپریت:

 • محافظ مو در برابر حرارت ۱۵۰ درجه سانتی گراد
 • برطرف کردن التهاب و تحریک پوست سر
 • کنترل شوره سر، خارش و پوسته ریزی

اطلاعات بیشتر این محصول را اینجا مطالعه کنید.


بهترین روش درمان شوره موهای چرب و معمولی:

برای کسانی که شوره سر چرب دارند، بهتر است درمان شوره سر خود را با استفاده از شامپوهای حاوی سالی سیلیک اسید شروع کنند و در صورتی که نتیجه لازم را بدست نیاورند از شامپوهای حاوی زینک پریتیون مخصوص موهای چرب یا در موارد شدید از شامپوهای ضد شوره حاوی سلنیوم سولفاید استفاده نمایند.نکته مثبت و مهم شامپوهای حاوی سالی سیلیک ساید برای درمان شوره سر چرب این است که خاصیت لایه برداری داشته و چربی پوست کف سر را کم می کنند و استفاده از این شامپوها در بسیاری از مراجعین نتیجه بسیار خوبی برای کنترل درمان شوره سر چرب نشان داده اند.

شامپو ضد شوره کلیمبا مخصوص موهای چرب و کدر لافارر

ویژگی‌های شامپو ضد شوره کلیمبا مخصوص موهای چرب و کدر لافارر:

 • افزایش گردش خون موضعی و کمک به تغذیه بهتر فولیکول های مو
 • کنترل و رفع شورۀ سر
 • ازبین برندۀ عوامل میکروبی و قارچی مولد شوره
 • دارای عامل کراتولیتیک
 • تنظیم میزان فعالیت غدد سباسه و ترشح چربی در پوست سر
 • ضد قارچ مالاسزیا
 • رفع بوی ناخوشایند پوست سر چرب

اطلاعات بیشتر این شامپو را اینجا مطالعه کنید.


شامپو ضد شوره مو هاي چرب اریکه

شامپوی ضد شوره مناسب موی چرب اریکه

ویژگی‌های شامپو ضد شوره مو هاي چرب اریکه:

 • ترکیبات ضد قارچ
 • ترکیب لایه بردار جهت درمان شوره پنهان
 • ترکیبات تنظیم کننده چربی ترشحی
 • ترکیبات مرطوب کننده و آنتی اکسیدان
 • ترکیبات تغذیه کننده و ترمیم کننده

اطلاعات بیشتر این محصول را اینجا مطالعه کنید.


شامپو ضد شوره موی چرب نوپری بازول جی نوپریت

شامپو ضد شوره موی چرب نوپری بازول جی نوپریت

شامپو ضد شوره موی چرب نوپری بازول جی نوپریت

ویژگی‌های شامپو ضد شوره موی چرب نوپری بازول جی نوپریت:

 • عدم استفاده از SLS و SLES به دلیل ایجاد خارش در پوست
 • شامپو ضد شوره قوی مناسب پوست سر چرب تا معمولی
 • دوره درمان ۳ تا ۴ ماه با مصرف روزانه
 • درمان موضعی بیماری‌های قارچی سر
 • کنترل چربی، پوسته ریزی و خارش
 • تنظیم ترشح چربی کف سر

اطلاعات بیشتر این محصول را اینجا مطالعه کنید.

 

منابع:

 1.  https://www.isna.ir/news/
 1. Journal of Dermatology: Dandruff The most commercially exploited skin disease
 1. tout pratique : comment plus avoir de pellicules Doctissimo : Stop aux pellicules 
 1. دانشنامه رشدشوره سر
 2. جام‌جم آنلاینپیشگیری و درمان شوره سر

 

نظرات شما
ارسال دیدگاه برای این محصول

بدون دیدگاه
ارسال نظر

در حال ارسال دیدگاه ...
مقالات مشابه
مقاله روغن گیاهی

خواص روغن های گیاهی

باید بدانید که بیشتر روغن‌های گیاهی، تأثیرات مثبتی بر روی پوست و موی شما دارند که از آن جمله روغن درخت چای، رزماری، چوب سرو، بهارنارنج و رازیانه را می‌توان نام برد. [ادامه مقاله]
مقاله دست و پاها

از نیاز دست ها و پاهایمان خبر داریم؟

کمتر افرادی هستند که از نیاز دست ها خبر دارند.اینطور بگوییم که بعد از صورت، دستان ما مهم‌ترین عضو بدن است که نیاز به مراقبت دارند چرا که بیشترین استفاده را از آنها داشته و گویای سن...[ادامه مقاله]
مقاله شوره سر

شوره سر چیست؟

شوره ها همان دانه های سفید و خشک پوست هستند که هنگام شانه زدن ، روی لباس و شانه های شما می ریزد و البته ضرری ندارد ، البته می تواند دلیل خارش سر بوده و گاهی اوقات علتی برای عدم زیب...[ادامه مقاله]

چرا جوش میزنیم؟

ایجاد جوش و آکنه صورت به عوامل گوناگونی بستگی دارد، گاهی به سبب رژیم غذایی نامناسب و گاهی به دلیل مشکلات داخلی بدن به وجود می‌آید.[ادامه مقاله]

تمامی حقوق این سایت محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از قالب و محصولات سایت، پیگرد قانونی دارد

Copyright © 2018 | All Rights Reserved